The best in arts & entertainment, news, pop culture, and your mom since 2002.

[Total: 20    Average: 2.3/5]
24 Comments - View/Add
Hits: 8290
Rating: 2.3
Category: Funny
Date: 04/27/13 08:23 AM

24 Responses to 2 Grams For $40 [Pic+]

  1. Profile photo of Draculya
    Draculya Male 40-49
    14622 posts
    April 27, 2013 at 8:23 am
    Link: 2 Grams For $40 - Sorry, ignore that!
  2. Profile photo of DutchWeed
    DutchWeed Male 18-29
    92 posts
    April 27, 2013 at 8:43 am
    very meh and some are obviously fake
  3. Profile photo of Gerry1of1
    Gerry1of1 Male 50-59
    36677 posts
    April 27, 2013 at 8:49 am

    "I didn`t mean to have you!" WINS
  4. Profile photo of Agent00Smith
    Agent00Smith Male 18-29
    2581 posts
    April 27, 2013 at 8:56 am
    Way too expensive...
  5. Profile photo of HalfPintRoo
    HalfPintRoo Female 18-29
    2765 posts
    April 27, 2013 at 9:20 am
    you know how naive I am?

    I was thinking "Grams" as in "Grandma`s"
  6. Profile photo of trippyhippy9
    trippyhippy9 Male 18-29
    559 posts
    April 27, 2013 at 9:20 am
    my dad would have answered "I can get it cheaper if you need it. Call me and we`ll grill this weekend."
  7. Profile photo of madduck
    madduck Female 50-59
    7562 posts
    April 27, 2013 at 9:28 am
    I am afraid it is that price here. Can get cheaper- but you wouldn`t want it. Usually me asking the kids rather than the other way round- some of these are hilarious though.
  8. Profile photo of sutra46
    sutra46 Female 40-49
    2550 posts
    April 27, 2013 at 9:32 am
    :-) love Nathan
  9. Profile photo of markust123
    markust123 Male 40-49
    3889 posts
    April 27, 2013 at 9:37 am
    That was really really funny.
  10. Profile photo of MelCervini
    MelCervini Female 50-59
    2195 posts
    April 27, 2013 at 9:46 am
    my son tried to get me with that last night!!! I responded with "no, but i can get you 1.5 for 40 of some realllly dank sh*t"
  11. Profile photo of Wendypants
    Wendypants Female 30-39
    2420 posts
    April 27, 2013 at 9:58 am
    Experiment or not, that`s someone getting ripped off.
  12. Profile photo of LandoGriffin
    LandoGriffin Male 30-39
    3844 posts
    April 27, 2013 at 10:10 am
    Nathan for You is an amazingly funny show. But it is all in Nathan`s delivery. He is a monotone and the people think he is deadly serious when it is actually all a big joke. But no one realizes it`s a joke because Nathan never breaks character.
  13. Profile photo of mykunter
    mykunter Male 40-49
    2424 posts
    April 27, 2013 at 10:15 am
    $40! That`s cheap as hell! Probably full of baking soda or baby laxative...

    My parents don`t know how to text.
  14. Profile photo of Corpsecrank
    Corpsecrank Male 30-39
    930 posts
    April 27, 2013 at 10:47 am
    "$40! That`s cheap as hell! Probably full of baking soda or baby laxative..."

    That or its just some dank for sale at 20 a g...
  15. Profile photo of turdburglar
    turdburglar Male 30-39
    4896 posts
    April 27, 2013 at 11:46 am

    Couldn`t be talking about weed. That`s way too expensive.
  16. Profile photo of madduck
    madduck Female 50-59
    7562 posts
    April 27, 2013 at 11:47 am
    there seems to be some confusion as to whether we are smoking this it shoving it up our nose. If it`s the former I am good, but the latter is so cheap I would rather not bother ta...
  17. Profile photo of mykunter
    mykunter Male 40-49
    2424 posts
    April 27, 2013 at 3:43 pm
    Oh, it`s weed? Who the hell buys weed by the gram? Guess I`ve been out of the loop for a while... Used to pay $40 for a 1/4 ounce.
  18. Profile photo of Listypoos
    Listypoos Male 40-49
    3069 posts
    April 27, 2013 at 4:27 pm
    "Who the hell buys weed by the gram?"

    Everyone buying in a dutch coffeeshop.... for those of us used to buying it in ounces it is very confusing at first.
  19. Profile photo of jbwhite
    jbwhite Male 18-29
    1292 posts
    April 27, 2013 at 7:10 pm
    20 bucks a gram, jesus christ, highest i`ve paid is 12 bucks a g, or 50 bucks for a quarter of kush / kinder grade bud

    smokeweed.
  20. Profile photo of mykunter
    mykunter Male 40-49
    2424 posts
    April 27, 2013 at 7:10 pm
    ".... for those of us used to buying it in ounces it is very confusing at first."

    Mmmm, not really. If I remember correctly, an 1/8 is 4 grams, 1/4 is 7.5 grams (at least), oz is 28 grams. Gotta account for the weight of the bag.
  21. Profile photo of carmium
    carmium Female 50-59
    6381 posts
    April 27, 2013 at 9:03 pm
    Oh, God, some of those were funny! X-D
  22. Profile photo of skytz1337
    skytz1337 Male 18-29
    687 posts
    April 27, 2013 at 11:33 pm
    loved the one with "you are overpaying you goof"
  23. Profile photo of madduck
    madduck Female 50-59
    7562 posts
    April 28, 2013 at 12:05 am
    Weed is sold by the gram here- has been for a few years- £10 a gram. You can get imported brick crap for 25 on the 1/8th- but it is not great.
  24. Profile photo of greenbasterd
    greenbasterd Male 18-29
    2377 posts
    April 29, 2013 at 3:48 pm
    lol my kunter its simple math.. half of 28 is 14 half of 14 is 7 half of 7 is 3.5.. and that is your ounce, half, quarter, and eighth..

Leave a Reply